NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
4770
Авансцена

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.  И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми

| 28 Август 2024, 11:23 ч.
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © DFA

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.

Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. 

Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.

Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team

Изложба „Синята птица“ на семейство Телалим е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян. В експозицията са включени платна на художниците Александър, Валя и Оля Телалим.

И Александър, и Валя са по произход бесарабски българи, а дъщеря им Оля се ражда в България през 2005 г. И двамата завършват Националната художествена академия, съответно с профили „Стенопис“ и „Керамика“.

Художникът Александър Телалим е отдавна познат на троянската публика от две свои предходни самостоятелни изложби и една съвместна с  живеещия в Чикаго български художник Василен Васевски.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др. Сред колекционерите е популярен с акварелните си творби, като в настоящата изложба са представени и редки за него маслени платна. Телалим е автор на собствена живописна техника „в

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала.

Ангел Спасов е разпознавал себе си най-вече като скулптор, но сами ще се убедите и в експозицията, че той е изключителен майстор на живописта и графиката, подчерта Неделчев. 

Изложбата е представена в почти цялото пространство на галерията. По повод годи

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

Световното сопрано Анна Нетребко идва за първи път в България. Събитието е на 20 март 2025 година в „Арена София”. Оперната гала ще е под диригенството на маестро Найден Тодоров със Софийската филхармония, съобщават организаторите. 

„Сопрано със звездна сила в най-добрия смисъл на думата, харизматична изразителност, която пронизва всеки елемент от изпълнението “, пише за нея Антъни Томасини в New York Times.

Анна Нетребко започва своята кариера през 1994 година, за да достигне най-престижните оперни сцени. Тя е  звездата на миланската „Ла скала“, виенската „Щатсопера“, „Метрополитън“ в Ню Йорк, Кралската опера в Лондон, берлинската „Щаатсоперa“, участник е в церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Сочи и т.н.

В репертоара й са включени опери на Моцарт,

Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две.

С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.

Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.  

Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпи

Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.

„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като  демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.

„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център

Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни. 

Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.

Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.

Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали

Певицата Тейлър Суифт за шеста поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 175 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт е първият албум, прекарал първите си шест седмици начело в чарта Билборд 200 след One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън, който се задържа на върха през първите си 12 седмици на музикалния пазар. 

Сред албумите на Суифт, класирали се на първа позиция, The Tortured Poets Department се изравнява с Folklore за най-много седмици начело след дебюта им - по шест. 

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 75 седмици на първо място в чарта Билборд 200, с което подобрява собствения си рекорд сред самос

Тио Крокър, Алюн Уейд и „Вертигонг“ свирят в последната вечер на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“.

Финалната вечер започва с индонезийския „Вертигонг“, който надхвърля границите на музикалното изразяване, съобщиха организаторите на фестивала.

Американският джаз тромпетист, композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър, номиниран за наградата „Грами“, три пъти за „Ехо“ и носител на наградата „Пресър“, излиза също тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“. 

Внук на тромпетиста Док Чийтъм и ученик на легендарния джаз тромпетист Доналд Бърд, Тио Крокър е артист, дълбоко свързан с джаз традицията, посочват още организаторите на фестивала. Той е добре запознат със суинга, бибопа и акустичния модален джаз, а с авторската му музика се разкрива любовта му към о

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”.

В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г.

Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”.

Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”.

Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
4770
Авансцена

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.

| 28 Август 2024, 11:23 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © DFA

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.

Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. 

Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.

Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team

Изложба „Синята птица“ на семейство Телалим е подредена в галерия „Серякова къща“ в Троян. В експозицията са включени платна на художниците Александър, Валя и Оля Телалим.

И Александър, и Валя са по произход бесарабски българи, а дъщеря им Оля се ражда в България през 2005 г. И двамата завършват Националната художествена академия, съответно с профили „Стенопис“ и „Керамика“.

Художникът Александър Телалим е отдавна познат на троянската публика от две свои предходни самостоятелни изложби и една съвместна с  живеещия в Чикаго български художник Василен Васевски.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др. Сред колекционерите е популярен с акварелните си творби, като в настоящата изложба са представени и редки за него маслени платна. Телалим е автор на собствена живописна техника „в

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала.

Ангел Спасов е разпознавал себе си най-вече като скулптор, но сами ще се убедите и в експозицията, че той е изключителен майстор на живописта и графиката, подчерта Неделчев. 

Изложбата е представена в почти цялото пространство на галерията. По повод годи

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

Световното сопрано Анна Нетребко идва за първи път в България. Събитието е на 20 март 2025 година в „Арена София”. Оперната гала ще е под диригенството на маестро Найден Тодоров със Софийската филхармония, съобщават организаторите. 

„Сопрано със звездна сила в най-добрия смисъл на думата, харизматична изразителност, която пронизва всеки елемент от изпълнението “, пише за нея Антъни Томасини в New York Times.

Анна Нетребко започва своята кариера през 1994 година, за да достигне най-престижните оперни сцени. Тя е  звездата на миланската „Ла скала“, виенската „Щатсопера“, „Метрополитън“ в Ню Йорк, Кралската опера в Лондон, берлинската „Щаатсоперa“, участник е в церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Сочи и т.н.

В репертоара й са включени опери на Моцарт,

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две.

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.

Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.  

Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпи

Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.

„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като  демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.

„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център

Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни. 

Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.

Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.

Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали

Певицата Тейлър Суифт за шеста поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Изпълнителката запазва първенството си с The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 175 000 албумни еквивалентни единици. 

The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт е първият албум, прекарал първите си шест седмици начело в чарта Билборд 200 след One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън, който се задържа на върха през първите си 12 седмици на музикалния пазар. 

Сред албумите на Суифт, класирали се на първа позиция, The Tortured Poets Department се изравнява с Folklore за най-много седмици начело след дебюта им - по шест. 

За цялата си кариера Тейлър Суифт е прекарала 75 седмици на първо място в чарта Билборд 200, с което подобрява собствения си рекорд сред самос

Тио Крокър, Алюн Уейд и „Вертигонг“ свирят в последната вечер на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“.

Финалната вечер започва с индонезийския „Вертигонг“, който надхвърля границите на музикалното изразяване, съобщиха организаторите на фестивала.

Американският джаз тромпетист, композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър, номиниран за наградата „Грами“, три пъти за „Ехо“ и носител на наградата „Пресър“, излиза също тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“. 

Внук на тромпетиста Док Чийтъм и ученик на легендарния джаз тромпетист Доналд Бърд, Тио Крокър е артист, дълбоко свързан с джаз традицията, посочват още организаторите на фестивала. Той е добре запознат със суинга, бибопа и акустичния модален джаз, а с авторската му музика се разкрива любовта му към о

С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”.

В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г.

Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”.

Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”.

Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.